Instalacje sanitarne to zespół wszystkich instalacji budowlanych w środku i na zewnątrz budynku doprowadzających do niego wodę, powietrze i gaz. Najważniejsze instalacje to instalacja grzewcza, kanalizacyjna, wodna, gazowa i wentylacyjna.
Każda z wymienionych instalacji składa się z wielu mniejszych elementów. Wyróżniamy urządzenia zasilające (np. kotły, pompy, wymienniki), urządzenia wykorzystywania (np. baterie, grzejniki i urządzenia sanitarne) oraz przewody, którymi woda przepływa między jednymi a drugimi.
PODSTAWOWE ELEMENTY INSTALACJI SANITARNEJ:
- Podejścia – odcinki rur łączące urządzenia sanitarne z pionami kanalizacyjnymi.
- Poziomy kanalizacyjne – przewód odpływowy, do którego spływają ścieki z jednego lub kilku pionów.
- Przykanalik – przewód zbiorczy, który odprowadza ścieki z wewnętrznych poziomów kanalizacyjnych do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej lub szamba.
- Syfon – zamknięcie wodne, uniemożliwiające przedostanie się gazów z instalacji kanalizacyjnej do pomieszczeń, w których zainstalowane są urządzenia sanitarne.
- Wpust – urządzenie zbierające ścieki z odwadnianej powierzchni.
- Czyszczak – szczelnie zamykany otwór rewizyjny, który umożliwia oczyszczenie niedrożnego odcinka przewodów kanalizacyjnych.
- Przewody wentylacyjne – napowietrzają kanalizację i usuwają z niej gazy, które tworzą się podczas rozkładu ścieków.
- Zabezpieczenia przeciwzalewowe – zapobiegają zalewaniu nisko położonych pomieszczeń, takich jak garaż czy piwnica, przez ścieki cofające się z kanalizacji zewnętrznej.
Podstawowe elementy instalacji wodnej to oczywiście rury. Mają różną średnicę oraz wykonane są z różnych materiałów. Średnica rury dopasowana jest zazwyczaj do potrzeb odbiornika, inna będzie potrzebna do baterii umywalkowej, inna do baterii wannowej. Rury odprowadzające wodę mają większą średnicę.
Woda dostarczana do domu wymaga czasem oczyszczenia. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie i instalacji filtrów. Można je zamontować w piwnicy, w miejscu doprowadzenia wody.