Dobór odpowiedniej instalacji grzewczej to jedna z podstawowych decyzji, jaką należy podjąć już na etapie budowy domu. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe, które stosowane jest jako dodatkowy lub alternatywny rodzaj ogrzewania dla tradycyjnych grzejników. W tym artykule skupimy się na najważniejszych walorach tego rozwiązania i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście tzw. podgłogówka zapewnia lepszą wydajność, efektywność i komfort cieplny niż grzejniki.
Podłogówka a grzejniki – podstawowe różnice
Ogrzewanie podłogowe a grzejniki różnią się przede wszystkim sposobem przekazywania ciepła. Grzejniki działają na drodze konwekcji, czyli ruchu powietrza, a podłogówka przekazuje ciepło poprzez promieniowanie. Pionowy rozkład temperatur, z jakim mamy do czynienia w przypadku ogrzewania przez podłogę, jest najkorzystniejszy z punktu widzenia fizjologii człowieka. Ciepło odczuwane jest przede wszystkim bezpośrednio przy stopach, z kolei w wyżej jest już nieco chłodniej. Podłogówka grzeje więc w sposób, który najbardziej sprzyja samopoczuciu człowieka. Grzejniki takich właściwości nie posiadają.
Jednocześnie podłoga nagrzewa się znacznie wolniej niż grzejniki. W przypadku ogrzewania opartego o grzejniki możemy spodziewać się tego, że pomieszczenie nagrzeje się stosunkowo szybko. Przy podłogówce istotnym elementem grzewczym jest betonowa wylewka, która potrzebuje czasu na nagrzanie. Dodatkowo nie mamy zbyt dużych możliwości sterowania ogrzewaniem.
Najważniejsze korzyści z ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe jest coraz chętniej wybierane ze względu na szereg zalet użytkowych, jakimi się wyróżnia. Przede wszystkim wpływa na lepsze samopoczucie domowników i mniejsze zużycie energii niż standardowe grzejniki. Atutem jest również brak widocznych elementów grzejnych, które mogą wpływać na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń.
Gdy mamy zapewnione optymalne ciepło od strony podłoża, mniej ciepła z organizmów wypromieniowuje w kierunku podłogi, zatem potrzeba mniej ciepła z otoczenia do zapewnianie optymalnego komfortu cieplnego. Optymalny komfort cieplny to duża przewaga ogrzewania podłogowego nad standardowymi grzejnikami. Podłogówka pozwala też uniknąć cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, która jest typowa dla ogrzewania konwekcyjnego, co jest szczególnie korzystne dla osób uczulonych na kurz.