Etap wykańczania mieszkania i aranżacji wnętrz jest bardzo satysfakcjonujący, ale wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji. W kontekście armatury łazienkowej najczęściej pojawiającym się dylematem jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Musi być on podyktowany nie tylko preferencjami użytkowników, ale również możliwościami przestrzennymi łazienki. Prysznic idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń. Odpowiednio dobrany natrysk powinien być funkcjonalny, komfortowy i dopasowany stylistycznie do designu łazienki. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Rodzaje kabin prysznicowych i brodzików
Najpopularniejsze kabiny prysznicowe są przyścienne oraz narożne. Kabina przyścienna styka się jedną ścianą z powierzchnią ściany, na której zamontowany jest system natryskowy. Natomiast kabiny narożne to rozwiązanie ograniczające do minimum ilość potrzebnego miejsca, dlatego najchętniej jest wybierane przez właścicieli małych łazienek. Najczęściej spotykanym modelem jest półokrągły natrysk narożny o rozmiarach 90×90 cm. Armatura łazienkowa obejmuje również kabiny wolnostojące, które wymagają odpowiednio zaprojektowanej instalacji wodnej oraz kabiny wnękowe, których ścianki najczęściej tworzone są z płyt karton-gipsowych pokrytych płytkami. Ze względu na dużą ilość zajmowanego miejsca, kabiny wolnostojące rzadko stosowane są w mieszkaniach prywatnych – częściej można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Natomiast kabiny wnękowe to świetny sposób na adaptację w łazience stref funkcjonalnych.
Wybierając rodzaj kabiny prysznicowej nie można pominąć typu brodzika. W asortymencie armatury prysznicowej znajdziemy brodziki płaskie lub głębokie. Do płaskich brodzików należy przygotować odpowiednią instalację, ale rekomendowane są dla osób starszych i niepełnosprawnych. Standardowe brodziki głębokie mają zwykle od 10 do 16 cm głębokości. Bardzo głębokie brodziki to dobra opcja, gdy w domu są małe dzieci – z powodzeniem mogą im wówczas zastąpić wannę. W głębokich brodzikach elementy instalacji wodnej chowane są pod jego konstrukcją i nie wymagają wykonywania dodatkowych prac budowlanych. Brodziki mogą być akrylowe, stalowe, ceramiczne lub mineralne i należy je kupić w zestawie z syfonem. Mogą mieć kształt kwadratowy, wielokątny lub półokrągły.
Jakie drzwi do kabiny prysznicowej?
Drzwi do kabiny prysznicowej, jak również jej elementy konstrukcyjne zazwyczaj wykonywane są ze szkła hartowanego lub polistyrenu, czyli tworzywa sztucznego. Szklane drzwi i ścianki to rozwiązanie trwałe i wytrzymałe. Można zdecydować się na szkło przezroczyste lub matowe. Niektórzy producenci armatury łazienkowej proponują alternatywne rozwiązania, jak szkło kolorowe czy wytłaczane we wzory. Polistyren jest mniej trwałym materiałem, ale na jego korzyść przemawia znaczna oszczędność finansowa. Profile kabin najczęściej wykonywane są z aluminium. Interesującym stylistycznie rozwiązaniem są kabiny bezramowe, w których szklane ścianki są bezpośrednio połączone z zawiasami.
Drzwi do kabiny prysznicowej występują w kilku typach, które różnią się od siebie zastosowanym systemem otwierania i zamykania. Najpopularniejsze są drzwi suwane, które przemieszczają się wzdłuż ścian kabiny po specjalnych rolkach i nie ograniczają przestrzeni. Drzwi uchylne otwierają na zewnątrz kabiny i mogą być jednoskrzydłowe bądź dwuskrzydłowe. Ich odmianą są drzwi wahadłowe, które można otwierać zarówno do wewnątrz kabiny jak i na zewnątrz. Mniej popularne ze względu na ryzyko niepełnej szczelności są drzwi harmonijkowe.
W ostatnich latach hitem aranżacyjnym jest system walk-in, czyli kabina prysznicowa bez drzwi. Takie rozwiązanie nie wymaga brodzika, bowiem system odprowadzana wody znajduje się pod posadzką. Prysznic walk-in może być konstrukcją otwartą lub oddzieloną pojedynczą ścianką prysznicową. Dodatkowymi udogodnieniami w kabinach prysznicowych jest hydromasaż, wyprofilowane siedzisko lub deszczownica.