Chociaż pompa ciepła uznawana jest za jeden z najefektywniejszych sposobów ogrzewania, to jednak podjęcie decyzji o wyborze właśnie tego urządzenia zwykle nie jest łatwe. Dlaczego? Głównym powodem jest wyższa cena początkowej instalacji w porównaniu z innymi, tradycyjnymi źródłami ciepła. Tymczasem w dłuższej perspektywie to właśnie pompy ciepła okazują się zdecydowanie bardziej oszczędne. Oprócz tego wyróżniają się wieloma innymi zaletami, których nie posiadają pozostałe instalacje grzewcze.
Główne zalety pomp ciepła
Pompa ciepła to przede wszystkim brak konieczności regularnego poszukiwania opału za przystępną cenę i jego przechowywanie, co również bywa dość problematyczne. System ten zapewnia też wyjątkową łatwość obsługi, ponieważ jedyne, co musi wykonać użytkownik, to dostosowanie odpowiednich ustawień regulatora i pracy instalacji do indywidualnych potrzeb. I chociaż początkowa inwestycja jest dość wysoka, to już w późniejszej eksploatacji pompa ciepła zaliczana jest do jednych z najtańszych źródeł ciepła. Gwarantuje też bardzo szybki zwrot nakładów inwestycyjnych.
Zaletą pompy ciepła jest również jej długą trwałość. Przy odpowiedniej instalacji i użytkowaniu można cieszyć się nawet pięćdziesięcioletnim bezproblemowym działaniem pompy.
Bardzo ważną zaletą pomp ciepła jest również fakt, że ich działanie nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Współcześnie, kiedy bardzo mocno odczuwamy skutki zanieczyszczenia powietrza, takie rozwiązania powinny być wdrażane jak najczęściej. Przewiduje się wręcz, że w przyszłości pompy ciepła będą zasilane wyłącznie tzw. zielonym prądem, czyli energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii.
Dla kogo pompa ciepła?
Pompa ciepła może być zainstalowana zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Wybierana jest jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym lub gazem płynnym, gdyż zapewnia zdecydowanie niższe koszty ogrzewania. Jest również oszczędnym rozwiązaniem w porównaniu z koniecznością wykonywania przyłączy gazu ziemnego do budynku. Szczególnie rekomendowana jest dla budynków energooszczędnych.
Pompy ciepła doskonale współpracują też z coraz częściej wybieranymi systemami ogrzewania podłogowego i ściennego.