Jeśli szukasz ekologicznego i jednocześnie ekonomicznego źródła energii do ogrzania swojego domu, powinieneś rozważyć zakup pelletu. Jest to alternatywa dla węgla, gazu i oleju. Pellet został zakwalifikowany do grupy biopaliw, uzyskuje się go z surowców odnawialnych poddanych granulowaniu. Najpopularniejszy jest granulat drzewny. Produkowany jest z wiórów i trocin drzew iglastych, głównie sosny. Charakteryzuje go wysoka wartość energetyczna oraz niska zawartość popiołu.
JAK TO WYGLĄDA?
Są to małe granulki, które pachną świeżym drewnem. Łatwo jest go przechowywać i transportować. Może być produkowany z każdego typu roślin. Ma wysoką kaloryczność, a produkuje się go przez sprasowanie trocin i wiórów pod ciśnieniem. Masa drzewna jest przeciskana przez matrycę z otworami formującymi charakterystyczne granulki. Po wyjściu z prasy poddawany jest chłodzeniu. Ładny zapach zawdzięcza temu, że nie dodaje się do niego żadnych substancji klejących ani odpadów z obróbki drewna. Dobrej jakości pellet może być zrobiony tylko z materiału drzewnego, dlatego stosowanie go jako opału jest bezpieczne. Biomasa, do której jest zaliczany, to paliwo zrobione w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa albo leśnictwa.
PELLET A ŚRODOWISKO
Spalanie pelletu odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonych piecach do pelletu. Popularne jest określanie go mianem „zielonego węgla”, ponieważ przy jego spalaniu nie wydzielają się do atmosfery żadne toksyczne substancje. Emisja szkodliwego dwutlenku siarki oraz tlenku azotu w porównaniu do innych źródeł energii cieplnej jest zaskakująco niska. Z tych powodów można go śmiało nazwać rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.
Pellet to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Łączy w sobie ekonomię, ekologię i niezawodność.